Fizjoterapeuta Wrocław

Fizjoterapeuta Wrocław

Istnieje wiele czynników, które wpływają na utrzymanie stabilnej postawy ciała. Jednymi z nich jest wiek, płeć, wysokość oraz szerokość ciała, masywność układu szkieletowego oraz mięśniowego, a także otłuszczenie ciała.

Fizjoterapeuta, utrzymując równowagę ciała w pozycji pionowej przechodzi przez chwilowy punkt równowagi. Inaczej można powiedzieć, iż jest to lapidarna utrata i odzyskiwanie pionowego położenia ciała. Fizjoterapeuta może utrzymywać równowagę poprzez wykonywanie ciągłych ruchów korygujących i stabilizujących, umożliwiających powrót właściwego położenia ogólnego środka ciężkości ciała (center of mass- COM), tak aby jego rzut (center of gravity- COG) padał wewnątrz powierzchni podparcia.

Utrzymanie postawy stojącej na niestabilnym podłożu jest niełatwym zadaniem, które stawia przed mechanizmami kontroli postawy znacznie większe wymagania niż ma to miejsce w przypadku podłoża stabilnego, którego warunki istotnie odbiegają od realnych sytuacji. Fizjoterapeuta by dostosować pozycję do zmieniającego się pola podparcia musi szybko i odpowiednio kontrolować informacje czuciowe, których dopływ jest ograniczony ze strony wszystkich wejść sensorycznych.

Zachowanie równowagi jest to zdolność do utrzymania prawidłowej postawy w pozycji stojącej oraz chodzie. Uwarunkowana jest ona skoordynowanym współdziałaniem układu przedsionkowego, układu proprioceptorów skóry, mięśni, ścięgien oraz narządu wzroku i w mniejszym stopniu słuchu. Młody i zdrowy fizjoterapeuta, które znajduje się w dobrze oświetlonej sali, stojąc na stabilnym podłożu, podczas kontroli równowagi w aż 70% bazuje na informacjach somatosensorycznych, a w pozostałych 30% na przedsionkowych i wzrokowych. Jednak wraz ze zmianą powierzchni podparcia ze stabilnej na niestabilną raptownie wzrasta znaczenie informacji pochodzącej z układu przedsionkowego oraz narządu wzroku.


Ocena: 4,75/5 (4 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Lokalizacja na mapie:

Szerokość geograficzna: 51.1161001, Długość geograficzna: 17.0601547

Odwiedziny botów:
  • googlebot: 15 (ostatnio: 13.02.2018 14:58:03)
  • yahoo: 2 (ostatnio: 15.12.2017 14:47:40)

Podlinkuj wpis:

Leave a comment